Úvod

Stáhnout vCard

Jiří Veselý

Jiří Veselý

8 rad jak najít nejlepší ozvučení

12.3.2014, od admin, kategorie DJ

Bez kvalitní techniky se neobejde žádný DJ. Najít tu nejlepší sestavu pro ozvučení není tak snadný úkol, jak by se snad na první pohled mohlo zdát. Velkou výhodou je mít aspoň elementární znalosti o akustice a elektronice. Pokud je nemáte, pak si zcela jistě nechejte poradit někým, kdo má o dané problematice ponětí. Je totiž snadné utratit jistý obnos za aparaturu, která se však nemusí nakonec osvědčit, a pro vás může být i nevyhovující. Ozvučovací souprava za dobré peníze, se kterou neuděláte ostudu, přitom nemusí být jen o velkých kompromisech. Stačí si jen dobře vybrat. V následujících řádcích vám přinášíme několik tipů, jak na to.

Vybrat si z dnes pestré nabídky to nejlepší ozvučení, které vám bude nejvíce vyhovovat, není pouze otázkou několika kliknutí myší. Můžete to udělat klidně tisíckrát a utratit skutečně velké peníze a přesto se nemusíte trefit. Volbě té nejvhodnější aparatury je velmi dobré věnovat náležitou pozornost.

 1. V první řadě by mělo být vaším cílem nashromáždit dostatečné množství financí a přesně si ujasnit, kolik do ozvučení chcete vložit prostředků. Právě od toho se pak totiž bude odvíjet vaše selekce. Samozřejmě v dnešní době není problém získat spotřebitelský úvěr i na ozvučení, v takovém případě je si ale třeba uvědomit, že nic není zadarmo, ani půjčka ne, a jediným smyslem těchto úvěrů je, aby z vaší kapsy vytáhly daleko více peněz, než jste ve skutečnosti ochotni a bohužel někdy i schopni dát.

 2. Směřujícím a rozhodujícím faktorem je prostor, který plánujete ozvučovat. Jeví se jako značně žádoucí si ho změřit, pokud jde o interiér, a vypočítat jeho objem. Je to jedna z důležitých veličin, na kterou byste při vaší volbě měli brát zřetel. V zásadě platí, že audio sestavu volíme tak, aby měla ve výkonu jistou rezervu. V praxi to znamená, že aparát by neměl jet po čas celé produkce na maximální obrátky a přitom prostor musí pokrýt dostatečným výkonem, tak, aby byl zvuk příjemný.

 3. Zvuk jako mechanické vlnění má svá specifika, a to znamená, že dalším bodem určujícím výběr by mělo být zamyšlení nad tím, zda aparaturou hodláte zvučit pouze interiéry nebo jen venkovní prostory nebo obojí. Podle jasného záměru se pak výběr vhodné audio sestavy zužuje na konkrétní skupinu vhodných „kandidátů“, co do technických parametrů, výkonu, celkové konstrukce, odolnosti, tak například i značek audio komponentů.

4. Není nad vlastní zkušenost, a to v případě pořizování aparatury platí dvojnásob. Pokud totiž už jistou zkušenost s nějakými audio komponenty máte, pak jste si je už takzvaně osahali v praxi, máte ponětí o jejich funkci, účinku a spolehlivosti. Pokud k tomu máte otestovanou i konkrétní značku, pak je z velké části jednodušší i výběr. V opačném případě je velmi vhodné takovou zkušenost někde načerpat nebo se o to aspoň pokusit, než začnete utrácet.

5. Dalším bodem vašeho programu v případě výběru vhodného ozvučení, může být rozhodování o jeho dodavateli. Vlastně k němu vedou pouze dvě cesty. Buď svůj aparát můžete koupit v některém ze specializovaných e-shopů, nebo vyrazit na nákup do kamenné prodejny. Ať tak či tak, prodejce si před nákupem dobře prověřte. Koukněte na reference a v obchodě, ať už elektronickém nebo kamenném, se vyptávejte. Nenechávejte si nic vnucovat bez rozmyslu.

6. Nemíchejte hrušky s jablky! To znamená, že audio sestavu volte pro začátek kompaktní nebo aspoň kompatibilní jako celek. Velké množství značek dnes zcela běžně vyrábí většinu komponentů, které k ozvučení potřebujete. Není tedy nutné zbytečně spekulovat nad tím, zda máte reproboxy pořídit od firmy XY a zesilovač od YZ. Tohle platí zvláště pro ty, kteří kupují svůj první aparát.

7. Nezapomeňte na kvalitní kabeláž. Ne vždy jednotlivé prvky ozvučení obsahují i vhodné propojovací kabely. Pokud nemáte na to, abyste si potřebné kabely samo vyrobili, pak k audio sestavě nakupte i již hotové, originální. Pokud si nejste jisti, nechejte si prodavači poradit. Dobrý obchod s audio technikou vám jistě dobře poradí a vybere vám tu nejvhodnější kabeláž pro vaše ozvučení.

8. Pamatujte, že na vše máte zákonnou záruku, ta se ovšem nevztahuje na neodborné zacházení s nakoupeným aparátem. Jestliže si nejste jistí, jak všechny komponenty správně propojit, opět si nechejte někým zkušenějším poradit. Jistě vás ani prodejce s takovou žádostí o pomoc neodmítne. Pak už stačí jen pozapínat všechny potřebné knoflíky, seřídit zvuk a můžete začít. Hodně štěstí!

Komentáře uzavřeny

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress