Úvod

Stáhnout vCard

Jiří Veselý

Jiří Veselý

Jak připravit kvalitní videoprezentaci?

5.11.2013, od admin, kategorie Blog, Ostatní

kameraV poslední době přibývá firem a drobných podnikatelů, kteří se na svých webových stránkách snaží přilákat pozornost videoprezentací, v níž nabízejí své služby, například kurzy, workshopy. Zkrátka, kde kdo se snaží prodat, co umí. Videoprezentaci jistě dělá každý podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale výsledek ne vždy ohromí. Přitom v tomto případě platí, že i za málo peněz se dá udělat hodně muziky, pokud ovšem dodržíte několik pravidel.

Zavřete okna a zkontrolujte, jestli vám z hlavy netrčí květináč

K tomu, abyste natočili alespoň slušnou videoprezentaci, potřebujete méně než byste možná čekali. Ve své podstatě vám k tomu stačí videokamera a kancelář nebo alespoň pracovní stůl. Hlavně si dejte pozor na pozadí a celkovou kompozici. Není nic horšího, než když vám na videu z hlavy trčí třeba obrovský květináč. Stejně tak odstraňte i všechny ostatní rušivé elementy, jako plakáty, korkové nástěnky s milionem nevyřízených vzkazů. Myslete na to, že méně je někdy více, a službu udělá i hezká bílá stěna.

Ještě než zapnete mikrofon, zavřete okna. Vám to možná nepřijde, ale na videu ruší každý zvuk, který tam nepatří. Projíždějící auta nebo štěkot sousedovic psa, dokáží jinak dobrou videoprezentaci doslova a do písmene zničit.

Ukliďte si kolem sebe

Spousta prezentací není v podstatě o ničem jiném než, že člověk někde sedící ostatním vykládá o svém produktu resp. své službě. I toto jednoduché video bez přehnaných efektů dokáže přilákat pozornost, pokud tedy máte co říci. A nezapomínejte na to, že svou roli hraje i prostředí, ve kterém video natáčíte. Jestliže se například chystáte přilákat návštěvníky na seminář zaměřený na time management, mějte kolem sebe pořádek. Těžko někoho přesvědčíte o tom, jak bravurně zvládáte své povinnosti, když na svém stole budete mít s prominutím bordel jako v tanku. Naopak tvůrčí, ale organizovaný nepořádek si můžete dopřát, pokud lákáte nové ovečky do večerního kurz keramiky.

Pořádně se ohákněte

Pro někoho je to smaozřejmost, pro jiné, bohužel věc, na kterou zapomínají. A teď se nebavíme o ničem jiném než o oblečení. Při natáčení vás sice vidí jen kameraman, ale myslete na to, že jakmile své video pustíte do světa, uvidí vás spousta dalších lidí, na které musíte udělat dojem. A ne nadarmo se říká, že šaty dělají člověka. Proto svému oblečení věnujte stejnou pozornost, jako byste se chystali na první pracovní pohovor. Vezměte si na sebe to nejlepší co máte a udělejte ze sebe štramáka. Oblečení by mělo být samozřejmě vyprané a vyžehlené. Kamera odhalí i to, co nechcete. Oblečení by vám mělo sedět, měli by jste se v něm cítit dobře. Vybírejte barvy, které vám sluší. Ve špatně zvolené barvě budete vypadat starší, silnější, unavenější atd. Zapomeňte na velké vzory, vyhnete se tak riziku, že v divácích vzbudíte dojem, že jste si na sebe vzali koberec. Taky zapomeňte na proužky, které si s kamerou prostě nesedí.  A dávejte pozor i na to, aby barva vašeho oblečení nesplývala s pozadím.

Kde natáčet?

V poslední době jsem také zaznamenal několik videí, v nichž se dotyčný snažil diváky přesvědčit o tom, jak je život fajn, zavřený ve stojícím automobilu. Finální rozhodnutí je samozřejmě na vás, ale pokud nejste automechanik nebo nesedíte v luxusní limuzíně se snahou přesvědčit ostatní, že mohou být taky „za vodou“, na auto raději zapoměňte. Jde o stísněný prostor, s nepříliš dobrou akustikou a ve finále může vaše prezentace vypadat, jako byste byli zrovna na útěku.

Deset minut je až až

Mnozí se snaží své videoprezentace natahovat. A místo jasné a zajímavé prezentace často vzniká další nudné a nicneříkající video, které jen otrlí nebo znuzení uživatelé internetu vydrží sledovat až do konce. Svou videoprezentaci si nejprve pečlivě připravte, nezapomeňte říct vše podstatné, snažte se být výstižní, ale struční. Nezapomínejte na staré dobré přísloví, že čas jsou peníze.

Pořiďte si stativ

Jestliže po celou dobu prezentace sedíte na jednom místě, pořiďte si ke kameře stativ. Při těchto videích je poznat každý záchvěv ruky, zejména v případě, že máte levnější videokameru. A vaše video tak bude vypadat poměrně amatérsky.

Další výhodou stativu je, že v podstatě nepotřebujete kameramana. Pravděpodobně vám sice nějakou dobu zabere, než vše nastavíte, ale pak už si vystačíte sami. Tohle oceníte zejména v případě, kdy vás dokáže rozhodit přítomnost někoho dalšího „na place“. Vaše video bude přirozenější a lidé vám spíše uvěří.

 Nepřehrávejte

Jestliže točíte videoprezentaci s cílem přilákat lidi, mluvte o produktech, které dobře znáte a v ideálním případě jsou vaši srdcovou záležitostí, o níž jste přesvědčeni, že lidem opravdu pomůže, rozšíří jim obzory atd. Ač se to na první pohled možná nezdá, lidé jsou velmi vnímaví a vaše mimika, křečovitý úsměv od ucha k uchu a až nezdravě urputná snaha, může být pomyslnou pilkou, kterou si podřežete větev.

Nahrávejte, mažte, nahrávejte, mažte a znova nahrávejte a znova mažte

Pokud se vám na videu nebude cokoliv líbit, smažte ho a celou prezentaci rasdši nahrejte znova. Vydejte ze sebe to nejlepší, protože jen tak videoprezentace přesvědčí diváky o tom, že své práci rozumíte a děláte ji jak nejleépe umíte. Myslete na to, že to, co jednou pustíte do online světa, už jde jen těžko vzít zpět.

Tak hodně štěstí, a pokud byste si nevěděli s něčím rady, zavolejte nebo napište. Bude-li to v mých silách, rád vám pomůžu.

FOTO převzato z webu freedigitalphotos.net (Autor: stockimages)

Komentáře uzavřeny

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress