Úvod

Stáhnout vCard

Jiří Veselý

Jiří Veselý

Jak se žije na volné noze?

21.1.2014, od admin, kategorie Blog, Mediální školení, Moderování, Ostatní, PR, Zpravodajství

Poměrně často se setkávám s otázkami, které se týkají mého podnikání a rozhodnutí žít a pracovat, jak se říká na volné noze. A hned v úvodu musím říct, že odpověď na tuhle otázku není právě jednoduchá.

Důvodů, které mě samotného vedly k tak radikální změně bylo hned několik. Byla to chuť někam se opět posunout. Nejsem zrovna člověk, který, jak se říká „usne na vavřínech“ a mám potřebu se dál rozvíjet. Práce televizního reportéra je zcela jistě velmi zajímavá a různorodá, protože nikdy nevíte, kde budete třeba za deset minut, ale svým způsobem děláte stále to samé. Nemluvě o tom, že jste stále v jednom kole, mimo domov a nemáte vlastně žádný volný čas. A dřív nebo později, vy, rodina i kamarádi začnete volat po změně.

Dalším důvodem byla touha zúročit zkušenosti, které jsem v médiích za ta léta nasbíral a chuť pustit je dál do světa. O co častěji se mě lidé ptali na to, jak to chodí v médiích, o to více jsem měl chuť informace o světě médií předávat ostatním. Proto jsem začal školit mediální komunikaci a v současné době své zkušenosti předávám nejen manažerům firem, ale také dětem ve školách, pro které jsem vytvořil speciální seminář nazvaný „Média a My.“

Lektorování a pořádání mediálního školení však není jedinou aktivitou, které se v současné době věnuji. Už nejspíš někteří víte, že také moderuji (společenské akce, plesy, obecní dny atd.), hraji na diskotékách, svatbách a dalších akcích. Kromě toho mě můžete slyšet o víkendech na vlnách brněnského Rádia Petrov. Mimo jiné vlastním několik vlastních webových magazínů a dělám PR a mediálního konzultanta několika firmám.

Podnikání je divočina

Takže život na volné noze je pro mě jedná velká džungle, která mi však dává pocit svobody a možnost zorganizovat si život tak, jak sám chci a potřebuji. A je to příjemná džungle, i když musím říct, že je to někdy pořádná fuška. Na volné noze jste totiž pořád.

Jestliže chodíte někam do práce, máte alespoň čas na chvíli vypnout, odděláte si svých osm hodin, natočíte televizní reportáž nebo cokoliv jiného a v lepším případě můžete domů a už nevidíte tu haldu dalších věcí, které musí udělat někdo jiný.

Jakmile se rozhodnete, stejně jako já před časem, dát zaměstnavateli sbohem, jste na všechno  sami. Na vašem účtě už automaticky nepřistane každého 15. v měsíci konkrétní částka, ale je jen a jen na vás, abyste si prostředky na obživu sehnali.

Postarat se musíte o vlastní selfpromo, které vám v lepším případě přivede nové klienty, ale také o řadu provozních záležitostí, od znalostí legislativy týkající se podnikání, přes účetní záležitosti až po prostory, v nichž se budete s klienty scházet. A vaše práce tak nikdy nekončí.

Život na volné noze vyžaduje pevnou vůli, organizační schopnosti a odvahu

Čas od času mi někdo řekne: „Ty se máš, že nemusíš ráno vstávat do práce.“ Bohužel, stejně jako většina ostatních, musím. Život na volné noze vám sice dává pocit svobody, ale rozhodně to není tak, že můžete vstávat v deset hodin dopoledne. Pokud tedy nejste noční pták a ty nejlepší věci vás nenapadají ve tři ráno.

Spousta začínajících podnikatelů má pocit, že si mohou dělat, co chtějí, ale čím dříve pochopíte, že to tak není, tím lépe pro vás. Život na volné noze vyžaduje disciplínu. Není totiž nic těžšího než být sám sobě šéfem, to mi věřte.

Kromě toho musíte mít notnou dávku odvahy a nepodléhat panice při prvním neúspěchu. Jako freelancer totiž jste zodpovědni sami za sebe a co si neuděláte, to nemáte. Musíte si stanovit vlastní pravidla a hranice. A zejména v prvních týdnech nebo měsících podnikání svádíte boj o klienta, ale také sami se sebou. A pracovat, když nad vámi nikdo nedrží pomyslný zvednutý prst, je někdy těžší, než se zdá.

Ale na druhou stranu vědomí, že jste svým vlastním pánem a máte alespoň z velké části otěže ve svých rukou, je k nezaplacení.

Pokud tedy, stejně jako já před časem, zvažujete, že se postavíte na vlastní nohy, připravte se na to, že to nebude snadné. Vytvořte si dostatečnou finanční rezervu, protože může nějakou dobu trvat, než začnete vydělávat. V žádném případě nevyhazujte budík s tím, že už nikdy nebudete vstávat brzy ráno, ale pro jistotu si připravte ještě jeden.

Ze své knihovničky vyhoďte všechny detektivky, sci-fi knížky a další literaturu, kterou čtete ve volném čase, a nahraďte ji živnostenským zákonem a dalšími knížkami, které se týkají podnikání.

Rodině i přátelům vysvětlete, že se v příštích měsících se budete muset dost možná trochu nebo hodně uskromnit. Taktéž jim vysvětlete, že to, že pracujete z domu, neznamená, že jste doma, nemáte do čeho píchnout a jste kdykoliv k dispozici.

A také zapomeňte na to, že si odděláte svých osm hodin a budete mít volno, a minulostí budou i volné víkendy. Spousta podnikatelů pracuje 6 dní v týdnů 12 hodin denně. A zatněte zuby, protože vás čeká nelehká a trnitá cesta, na níž se setkáte s řadou problémů, stresových situací, nasekáte řadu chyb a nejspíš budete mít občas chuť se vším praštit a s prosíkem zaklepat na dveře ex-šéfa. Ale ne nadarmo se říká, že trpělivost růže přináší, takže jestli vydržíte, jednou se dočkáte rána, kdy se probudíte a uvědomíte si, že rozhodnutí postavit se na vlastní nohy, bylo tím nejlepším, co jste v životě udělali.

Chcete více informací ze světa médií? Pak se přihlašte k odběru newsletterů

 

Komentáře uzavřeny

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress