Úvod

Stáhnout vCard

Jiří Veselý

Jiří Veselý

Kam to spěje s cédéčky?

13.3.2014, od admin, kategorie Ostatní

Ani se mi nechce hledat odpověď na otázku v titulku. Nechci být totiž vulgární. Je za tím ale i jakási nechuť se zabývat věcmi, které prostě nemůžu nijak ovlivnit, i kdybych se stavěl na hlavu. S originálními cédéčky, ale i dalšími nosiči to jde od 10 k 5 už drahnou dobu. Řečí kolem toho každý má jako pytel blech, ale to je tak všechno, co se pro záchranu situace dělá. A zaplavení trhu „chytrými mobilními telefony“ to všechno jen zhoršuje. Tady už zbývá jen postavit pomníček a zapálit svíčku.

Zatímco se kdysi mnozí oháněli tím, že ceny originálních nosičů jsou příliš vysoké, proto že volí MP3 a ilegální stahování z internetu, dnes už je to každému putna. Cédéčka, jak se zdá, jsou pro mnohé i zadarmo drahé. Odpusťte, ale toto je příšerný konec jednoho fenoménu.

Jako starý poctivec zarytý vyznavač originální hudby jsem z toho na dně, a přestože vím, že je nás takových víc, tenhle úpadek se už zastavit ani zvrátit nedá. Ostatně, dokazují to i čísla prodejnosti originálních nosičů. Jak se můžete dočíst zde. Ta aktuální hovoří o tom, že meziroční pokles v prodejnosti CD na českém trhu je 6 % a u DVD dokonce 36 %! Z tohohle tobogánu, který vyúsťuje do virtuálního, povrchního a uniformního světa bezbřehé šedi se už prostě vystoupit nedá.

Pověstným hřebíčkem do rakve je pak rozhodnutí některých věhlasných korporací přestat vyrábět přehrávače kompaktních disků. Před nějakou dobou s tímto zcela zásadním rozhodnutím přišla třeba firma SONY. Na jedné straně tedy klesá poptávka po CD, na druhé pak nabídka přístrojů pro jejich přehrávání. Je k tomu třeba ještě něco dodat?

Snad jen jednu drobnost. Až si někdy budete přehrávat ve svém „chytrém telefonu“ muziku a budete se divit, že o ní nevíte zhola nic, protože bude chybět booklet a detailní popisek, ve sluchátcích vám to sice bude dunět jako na pořádné technoparty, ale do kvalitního stereofonního zvuku to bude mít sakra daleko, pak si zkuste vzpomenout na to, že bývaly i doby, kdy jsme se měli jako „… v žitě“, ale asi jsme si toho málo vážili.

Komentáře uzavřeny

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress