Úvod

Stáhnout vCard

Jiří Veselý

Jiří Veselý

Noční moderátor – ohrožený druh

16.9.2013, od admin, kategorie Blog, Moderování

ModerátorMožná si podle nadpisu říkáte, co to je za ptákovinu? Jak může být noční moderátor ohroženým druhem? Vězte tedy, že co se rozhlasového éteru v rámci celé České republiky týká, skutečně tomu tak je. Dokonce si troufám říct, že noční moderátor je téměř druhem vyhynulým. Až na pár výjimek. Pravděpodobně jste to ani netušili. Onen fenomén, pokud nepatříte zrovna mezi „sovy“ a neslídíte po rozhlasových vlnách v době, kdy většina národa zařezává, je totiž nesnadné zaregistrovat.

Moc se o tom nemluví a dobře se ví proč. Živé vysílání rozhlasových stanic s moderátorem v Česku, na Moravě a i ve Slezsku už de facto neexistuje. Inzerenti by možná byli zděšeni z toho, že jejich reklamní spoty jsou moci jakési plechové bedýnky, která je do vysílání zažazuje tak, jak to kdosi naprogramoval.

Proud hudby se plošně, bez zásahu moderátora, line éterem přibližně od 22. hodiny, pak se děj do přibližně 5. hodiny ranní vůle Boží. Za redukcí nočního vysílání a oproštění ho od člověka stojí nejspíš snaha rozhlasových stanic ušetřit. Popravdě, nejsou to kdovíjaké peníze, ale nejspíš i pár stokorun dokáže broadcastery zahřát v kapse. Inu budiž, si teď možná říkáte.

Pamatuji si dobu, kdy jsem jako rozhlasový moderátor začínal. Ředitel mé první rozhlasové štace, a že to byl člověk vzdělaný a na svém místě o tom nemůže být pochyb, nám, elévům, kladl na srdce, abychom k nočnímu vysílání přistupovali pečlivě a zodpovědně. Jako příklad nám byly uváděny četná a velmi úspěšná rádia ze zámoří, kde byl a dodnes je noční éter pro tamní Dj’s velmi prestižní záležitostí. Obsazován je tam skutečnými osobnostmi a machry v oboru.

U nás, po desetiletích uvolnění zkostnatělých rozhlasových vln i mravů, se k této šanci, jak noční éter ozvláštnit, přistoupilo naneštěstí úplně obráceně. A tak se noční frekvence často obsazovaly breptaly, koktaly, neumětely a všelijakými dalšími „hejkaly“ a hlavně úplnými začátečníky, a to v domnění, že rádio v noci nikdo neposlouchá, a když už, tak je mu jedno, co ten člověk ve studiu vypouští z úst.

Stalo se, co se stát mělo. Poslechovost nočních vysílání spadla na propastné dno. Je to škoda, říkám si, a to obrovská! Já sám jsem se na nočních frekvencích jako začínající moderátor školil a byly to tři sice náročné, ale děsně příjemné roky. A vůbec si nemyslím, že ono vysílání nikdo neposlouchal nebo že tomu, kdo byl zrovna na příjmu, bylo zcela jedno, jaká slova doplňují proud hudby, naopak. Noční éter je totiž posluchači vnímán daleko intenzivněji a dokonce, věřte nebo ne, já si díky němu taky přihřál polívčičku a získal ženu, moji nejtrpělivější posluchačku. 🙂

Foto převzato z webu freedigitalphotos.net (Autor: twobee)

Noční modrátoři v českých rádiích jsou sice podle všeho minulostí, ale ostatní noční akce, ať už plesy, narozeninová party nebo firemní večírek si svého moderátora zaslouží.  Tak ho dopřejte i té vaší akcí a zavolejte nebo napište.

 

Komentáře uzavřeny

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress