Úvod

Stáhnout vCard

Jiří Veselý

Jiří Veselý

Proč mít moderátora na akci?

14.8.2014, od admin, kategorie Moderování
Profesionální moderátor na ples

Moderátor

V dnešní době se to jen hemží různými kulturními, společenskými, sportovními, ale třeba také marketingovými nebo charitativními akcemi. Stačí jen letmo přejet očima nějaký třeba kulturní zpravodaj a zjistíte, že pořád se něco děje. Organizování všelijakých událostí není snadná věc a rozhodně každé, i té sebe méně významné, by slušel moderátor. V následujících řádcích vám rád vysvětlím proč.

Profesionální moderátor umí mluvit

Samotné slovo moderátor je označením pro člověka, který, velmi stručně, převádí řeč do přijatelné a příjemné formy. Taková je definice tohoto pojmu. Moderátor je ovšem mnohem více, než jen jakousi „hlásnou troubou“. Moderátor je také řečníkem, uvaděčem, prostředníkem, šiřitelem informací, může být též organizátorem, vytvářečem dobré nálady, bavičem i usměrňovačem v případě, že řídí nějakou diskuzi.

Profesionální moderátor má zkušenosti

Za svůj život už jsem se setkal se spoustou lidí, kteří organizovali nějakou akci a mysleli si, že najmout si moderátora je zbytečnost. Ti odvážnější se pak sami chopili slova a snažili se onen nezbytný článek každého správného společenského setkání nahradit. Zde je ovšem nutné podotknout, že nakolik práce moderátora může vypadat snadně, ne každý ji zvládne se ctí.

Na rozdíl od jiných uměleckých profesí se totiž člověk moderátorem nerodí, ale stává. Vyplývá to už ze samé podstaty této činnosti. Než se totiž člověk naučí mluvit, zabere to nějaký čas, někomu to jde snadno, jiný se trápí, další je introvertem, který ač pojme příslušné penzum slovní zásoby, nevydolujete z něj na veřejnosti slova. Umění plynulé řeči, skládání příslušných slov do smysluplných vět, správné vyslovování hlásek i jejich doslovování, spisovná mluva, intonace, barva hlasu a hospodaření s dechem, to je základ, o který se každý profesionální moderátor opírá.

Jak je tedy vidět, moderátor se toho musí naučit dost a také dost si toho při své práci hlídat. Je tedy logické, že šmahem ruky se z nikoho moderátor nestane. Já sám jsem se na profesi moderátora připravoval od 1. třídy základní školy, kdy jsem dělal první krůčky v oblasti spisovné mluvy, správného vyslovování i hospodaření s dechem. Je ovšem pravdou, že jsem extrovert, a tak zatímco se mý spolužáci před tabulí potili strachy, já nikdy neměl problém předstoupit před skupinu i cizích lidí a později i tisícihlavého davu a cokoliv povídat. A i když moderátor může mít trému, přece jen je pouhým člověkem, musí se zařídit tak, aby ho nepohltila a nebyla na něm znát.

Profesionální moderátor je spojkou mezi účinkujícími

Moderátor na akci je tedy velkým pomocníkem a pro komunikaci s větším počtem osob rovněž nepostradatelným mezičlánkem, který dodá každému programu spád, vyplní případné pauzy, bude fungovat i když některý z bodů programu náhle selže nebo úplně vypadne, postará se o zábavu, informovanost a případně také bleskovou improvizaci, to když třeba dojde na nečekaný průšvih, se kterým by si hned jen tak někdo neporadil.

Moderátor se umí vžít do kůže druhých

Čtvrt století působení v této profesi mě naučilo, že dobrý moderátor musí být nejen mistrem slova, ale také být za všech okolností přátelský, empatický, všestranně založený, vzdělaný, mít všeobecný přehled a hlavně, i kdyby moderoval jednu akci pro jednoho člověka a druhou pro deset tisíc lidí, nesmí být v kvalitě jeho práce poznat jakýkoliv rozdíl. Pokud hledáte profesionálního moderátora nebo se o této profesi chcete dovědět více, či se jí dokonce přiučit, budu potěšen, když mi napíšete 🙂

Chci si objednat  profesionálního moderátora pro svou akci

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Předmět

Vaše zpráva

Komentáře uzavřeny

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress